10 statystyk pokazujących dlaczego hasło „mobile first” jest cały czas aktualne

2 lutego 2016, Doris Wójcicka

Świat Internetu i nowych technologii zmienia się dynamicznie – to truizm, ale nie warto go ignorować. Prowadząc biznes w tej branży, musimy nieustannie pracować nad ulepszaniem doświadczeń użytkowników naszych produktów i usług. Prezentujemy statystyki, które podpowiadają co jest niezbędne do zmiany, aby nadążać za rynkiem, trendami i konkurencją i przede wszystkim potrzebami klientów.


Idąc za najpopularniejszym hasłem guru – Luke’a Wróblewskiego – Mobile first – w artykule skupimy się na statystykach związanych z rynkiem mobile’u i nadchodzącymi trendami. W poprzednim natomiast zaprezentowaliśmy statystyki w szerszym kontekście UXowym, do którego również zachęcamy zajrzeć – 15 statystyk, które przekonają Twojego szefa do inwestycji w UX.


Prognozy i raporty pokazują, że z każdym rokiem rośnie liczba użytkowników smartfonów i internetu mobilnego. W 2015 roku około 70 % procent Polaków korzystało z Internetu. Czas jaki poświęcamy na serfowanie w sieci to 4,9 godzin dziennie, z których prawie 2 godziny korzystamy z internetu mobilnego. Zatem co robić? Na czym się koncentrować, aby nasze produkty i usługi były dobrze odbierane na ekranach smartfonów?
http://mobirank.pl/2015/01/21/mobile-w-polsce-na-swiecie-w-2015-roku/

Mobile first


Ponad 60% rodaków, korzysta aktywnie ze smartfonów. Badania pokazują, że używamy smartfonów głównie do wyszukiwania informacji. W domu robi to aż 93% użytkowników, w pracy 75%, a podczas zakupów już ponad połowa (55%). W ciągu dnia średnio zerkamy ponad kilkaset razy na swój telefon. Nadal chętniej korzystamy z przeglądarek internetowych (65% użytkowników), jednak aplikacje mobilne rosną w siłę, używa ich 46%.


Co pokazują statystyki o doświadczeniach użytkowników mobilnych?


1. Aż 73% konsumentów przegląda strony internetowe na swoich smartfonach, ale tylko 20% firm posiada strony w wersji RWD (Responsive Web Design – dostosowane do wyświetlania na różnych urządzeniach).


2. Pięć razy więcej użytkowników mobile’a jest w stanie porzucić zadanie, jeśli strona nie jest dostosowana do wyświetlania na ich telefonie.


Trendy na najbliższe lata przewidują bardzo dynamiczny wzrost korzystania z internetu mobilnego. Sprawdź jak wygląda na ekranach różnych smartfonów Twoja strona www i dowiedz się jak odbierają ją Twoi klienci.


3. Im bardziej klienci rozważają zakup produktu, tym częściej używają telefonów, aby wyszukać więcej informacji i recenzji o produkcie. Ok 63% kobiet jak i mężczyzn finalizuje zakupy, które wcześniej rozważali, szukając informacji na swoim smartfonie. Czy Twoi klienci mogą na swoich smartfonach znaleźć dziś niezbędne informacje do podjęcia decyzji o zakupie produktu czy usługi?


4. Natomiast 67% kupujących deklaruje większe prawdopodobieństwo zakupu ze strony, która jest kompatybilna z ich smartfonem.


5. Aż 40% użytkowników ze złymi doświadczeniami na stronie mobilnej, porzuca ją i przechodzi do konkurencji.


6. Warto pamiętać, że 95% użytkowników podzieli się z innymi swoimi złymi doświadczeniami, natomiast o dobrych wspomni już mniej – 87 %.


7. Dwóch na trzech klientów mobilnych chce sfinalizować transakcję tego samego dnia.


Te dane pokazują jak duży wpływ na konwersję i działania zakupowe klientów ma Internet mobilny. Wskaźniki te z roku na rok będą wzrastać. Jeśli jeszcze nie myśleliście o tym, to najwyższy czas, aby zweryfikować ile dochodu ze swojego biznesu tracicie przez odpływ klientów mobilnych.


8. Strony mobilne użytkownicy preferują do przeglądania wiadomości, rozrywki, informacji o podróżach, zakupach itp.


9. Natomiast aplikacje mobilne używane są najczęściej do wyszukiwania tras, nawigacji, social mediów, maili i obsługi kont bankowych.


10. 94% użytkowników smartfonów poszukuje informacji lokalnych na swoich telefonach.


Dynamicznie zmieniający się rynek smartfonów i tabletów, sprawia, że nawyki i oczekiwania użytkowników naszych serwisów, portali i sklepów on – line zmieniają się bardzo szybko.
Już nie wystarczy posiadanie “dopieszczonej” strony internetowej. Nasi klienci zaczynają korzystać z tabletów i smartfonów w przeróżnych sytuacjach i kontekstach. Aby sprostać oczekiwaniom i dostarczać dobre User Experience trzeba śledzić trendy, rankingi oraz przeprowadzać testy z użytkownikami własnej strony. To jest inwestycja, która zwróci się bardzo szybko a pozytywne doświadczenie użytkowników po wizycie na naszej stronie lub w aplikacji, przełożą się na ich lojalność i rekomendacje. Warto o tym pamiętać.





Źródła:

http://iab.org.pl/badania-i-publikacje/perspektywy-rozwojowe-mobile-online-w-polsce-2015/

http://marketinglink.pl/to-mobile-napedzi-rynek-reklam-w-2016-roku-mamy-raport/

http://www.retailtouchpoints.com/topics/shopper-experience/70-of-businesses-will-conduct-more-usability-tests-in-2014

https://www.brandbank.com/pl/aktualnosci/e-commerce-w-polsce-2014-produkty-spozywcze-najciekawsze-statystyki/

https://blog.kissmetrics.com/100-conversion-optimization-case-studies/

http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/6215/testy_ab_-_5_ciekawych_case_studies_ktore_otworza_twoje_oczy

http://blog.skyhookwireless.com/apps/25-user-experience-facts-and-stats-in-140-tweetable-characters

http://www.experiencedynamics.com/

https://www.experiencedynamics.com/blog/2015/03/30-ux-statistics-you-should-not-ignore-infographic

https://econsultancy.com/reports/user-experience-survey-report

Doris Wójcicka

UX designer, UX researcher w Logisfera Nova. Realizuje projekty badawcze i projektowe. Obserwowanie i analiza to jej wrodzony nałóg. Grzeszy kreatywnością i pro-klienckim nastawieniem. Zawsze dba o wypracowanie rozwiązań win - win, które godzą interesy usera i biznesu.